Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

FAQ

Ogólne 

Jak dokonać rejestracji? 

Rejestrację można wykonać przy użyciu aplikacji oraz portalu www. W aplikacji należy wejść w profil użytkownika i użyć przycisku JESTEM PIERWSZY RAZ. Używając portalu www wystarczy kliknąć przycisk UTWÓRZ KONTO (prawy górny róg strony). Pojawi się okno do uzupełnienia: login/ imię, adres email (na który przyjdzie wiadomość w celu potwierdzenia rejestracji) oraz hasło.  

Dlaczego nie otrzymuję wiadomości potwierdzającej rejestrację? 

Proces rejestracji, kończy się w momencie potwierdzenia przy użyciu linku dostępnego w wiadomości przesłanej na podany adres email. W przypadku braku powyższej wiadomości, należy sprawdzić SPAM. 

Jakie korzyści płyną z rejestracji? 

Rejestracja jest niezbędna w celu ustawienia własnego profilu żywieniowego, oraz otrzymania indywidualnej oceny produktów (potem też wyliczenie procentowego udziału konkretnego produktu w dziennym zapotrzebowaniu energetycznym). Po uzupełnieniu niezbędnych danych zostaną wyliczone wskaźniki BMI oraz całkowite, dobowe zapotrzebowanie energetyczne (CPM). 

Jak zgłaszać uwagi i błędy? 

Uwagi można zgłaszać używając przycisku „Zgłoś błąd” umieszczonego w profilu użytkownika (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) oraz pod opisem każdego produktu: „Zgłoś błąd w produkcie”. 

Do czego służy zakładka ulubione? 

Lista produktów żywnościowych wybranych przez użytkownika, w celu zapamiętania ulubionych lub najczęściej kupowanych produktów. 

Co zrobić gdy zapomni się hasła do swojego konta? 

W celu wygenerowania nowego hasła, należy użyć przycisku „Nie pamiętam hasła” widocznego w panelu podczas logowania. Należy podać adres email użyty do rejestracji, na który zostanie przesłana wiadomość z plikiem resetującym aktualne hasło. Po przekierowaniu na stronę będzie trzeba podać nowe hasło do konta. 

Czy dane w moim profilu są bezpieczne? 

Dane użytkownika są bezpieczne, więcej szczegółów można znaleźć w §6 Regulaminu serwisu FiFiFo https://fififo.com/regulamin/. 

Jak ustawić własny profil żywieniowy? 

Profil żywieniowy ustawiamy w zakładce dotyczącym danych użytkownika. Możliwy jest wybór predefiniowanych profili: Zdrowe żywienie, Odchudzanie, Ciąża, Weganin, Wegetarianin, Bez glutenu, Bez laktozy. Dodatkowo każdy użytkownik może indywidualnie dobrać elementy swojego profilu, m.in.: E-dodatki, sól, tłuszcze. Ponadto w swoim profilu można zaznaczyć alergeny pokarmowe. Oznaczenie swojej alergii powoduje obniżenie oceny do 0 dla produktów zawierających dany alergen.  

Jak wybrać elementy profilu? 

Użytkownik, na podstawie własnych preferencji, ma możliwość wybrania samodzielnie produktów lub substancji, które chciałby wykluczyć lub spożyć w większej/mniejszej ilości. Opcja „Ograniczam” obniży ocenę produktu, natomiast przy wyborze opcji „Wykluczam” ocena spadnie do 0.  Opcja „Potrzebuję” podnosi ocenę produktu. 

Czym są alergeny? 

Alergeny to substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji pokarmowej wg Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. 

Co to jest BMI? 

Wartość określająca prawidłową masę ciała oraz stopień otyłości. Obliczana jako stosunek wagi do wzrostu. BMI = waga [kg]/ wzrost 2 [m] 

Co to jest CPM? 

Całkowite zapotrzebowanie kaloryczne, które organizm potrzebuje na podstawowe funkcje życiowe oraz aktywność fizyczną. CPM = podstawowa przemiana materii (PPM) x stopień aktywności fizycznej (PAL). Wyliczane na podstawie aktualnej wagi i wieku. 

Co to jest aktywność fizyczna, w jakim celu się ją ustala? 

PAL (ang. Physical Activity Level) dobowy średni poziom aktywności fizycznej (czyli każdy ruch, praca mięśni). Ustalany w celu wyznaczenia całodobowego zapotrzebowania na energię. 

 • Niska aktywność fizyczna (praca siedząca, brak większej aktywności fizycznej) 
 • Umiarkowana aktywność fizyczna (ćwiczenia min 30 min 4 x tyg) 
 • Aktywny tryb życia (ćwiczenia min 1h 5x w tygodniu) 
 • Bardzo aktywny tryb życia (praca fizyczna, lub ćwiczenia 1 h dziennie) 
 • Wyczynowe uprawianie sportu 

Co oznaczają liczby przy produktach? Czym jest ocena produktu? 

Każdy produkt posiada ocenę zgodną z ustawionym profilem. Im wyższa ocena, tym produkt lepiej spełnia wymagania określone w profilu. Najlepiej dopasowane są produkty z oceną 100, natomiast produkty z oceną 0 zawierają substancje wybrane w sekcji „Wykluczam” (np. alergeny).  

Dlaczego produkty mają ocenę podświetloną w różnych kolorach? 

     Produkty ocenione w zakresie od 0-40 posiadają ocenę oznaczoną na czerwono. Są to produkty nie spełniające indywidualnych wymagań określonych przez użytkownika. 

     Produkty ocenione w zakresie od 41-70 posiadają ocenę oznaczoną na żółto. Są to produkty, które zgodnie z ustawionym profilem, powinny być spożywane rzadko lub wcale. 

     Produkty ocenione w zakresie od 71-100 posiadają ocenę oznaczoną na zielono. Są to produkty, które są najlepiej dopasowane do ustawionego profilu żywieniowego. 

Czym są polecane produkty? 

Polecane produkty są indywidualnie dobierane w zależności do ustawień profilu żywieniowego, posiadają pozytywną ocenę w zakresie 71-100 pkt. 

Czym jest Archiwum? 

Archiwum jest miejscem przechowywania wcześniej utworzonych list zakupów, każdą listę zakupów możesz usunąć (trwale) lub przenieść do archiwum w celu jej ponownego wykorzystania. 

Czy mogę wykorzystać wcześniej utworzoną listę zakupów? 

Każda utworzona lista zakupów jest aktywna dopóki nie zostanie usunięta lub przeniesiona do archiwum. Usuniętej listy nie można odzyskać, natomiast listę przeniesioną do archiwum można przywrócić i ponownie z niej skorzystać. Aby ponownie korzystać z listy, należy przejść do Archiwum list zakupów i wybrać opcję „Przywróć”. 

Jak dodawać produkty do listy zakupów? 

Listę zakupów tworzymy samodzielnie wpisując nazwy produktów lub używając ikony „kartka z plusem” widocznej w trakcie przeglądania produktów. Listę zakupów można stworzyć w zakładce „Listy zakupów”, bądź w momencie dodawania produktu do listy. 

Produkty baza ponad 18  tys. produktów żywnościowych z informacją o ich składzie, wartości odżywczej i alergenach. Cały czas powiększana o nowe produkty.  

W jakim celu podaje się dane o użytkowniku? 

Dane o użytkowniku są niezbędne do ustawienia profilu: czyli login/ imię, adres email. 

W jakim celu podaje się wzrost i wagę? 

Powyższe dane są niezbędne do wyliczenia wskaźnika BMI. 

W jakim celu podaje się płeć i wiek? 

Powyższe dane są niezbędne do określenia dobowego zapotrzebowania energetycznego. 

Co oznaczają ikony w opisie produktu spożywczego? 

  Oznacza produkt zawierający alergen wybrany przez użytkownika. 

 Oznacza produkt, który może zawierać śladowe ilości alergenu wybranego przez użytkownika. 

  Oznacza bardzo duży i duży poziom składników, które użytkownik chciałby ograniczyć lub wykluczyć bądź niski poziom składników, których użytkownik potrzebuje. Ten znak jest też zarezerwowany dla E-dodatków, które mogą być szkodliwe dla zdrowia zgodnie z publikacją E213 Tabele dodatków i składników chemicznych czyli wiesz, co jesz Bill Statham. 

  Oznacza średni poziom składników, które są ustawione w profilu żywieniowym użytkownika oraz E-składniki, które mogą mieć potencjalnie niekorzystny wpływ na zdrowie zgodnie z publikacją E213 Tabele dodatków i składników chemicznych czyli wiesz, co jesz Bill Statham. 

  Oznacza niski poziom składników, które użytkownik chciałby ograniczyć lub wykluczyć, bądź wysoki poziom składników, których użytkownik potrzebuje. 

  Oznacza substancje dodatkowe, które zostały ocenione jako nieszkodliwe. 

  Oznacza ilość łyżeczek cukru obecną w produkcie. Określona na podstawie ilości cukru wymienionego w tabeli wartości odżywczej na opakowaniu produktu. Uwzględnia cukry dodane i cukry naturalnie występujące w produkcie. 

     Ilość kalorii zawarta w 100g lub 100ml produktu oraz w całym opakowaniu. 

  Ocena zawierająca ikonę wykrzyknika oznacza, że o danym produkcie nie posiadamy części informacji istotnych z punktu widzenia ustawień indywidualnego profilu żywieniowego. 

 Brak informacji o składnikach istotnych dla oceny produktu.

Aplikacja 

Do czego służy aplikacja? 

FiFiFo (skrót od Find Fit Food) jest asystentem zakupowym, który analizuje etykiety produktów spożywczych. FiFiFo zamienia, często niezrozumiały i trudny do zinterpretowania, skład produktów spożywczych w prostą ocenę punktową opartą na określonych przez użytkownika potrzebach. Każdy produkt jest indywidualnie oceniony od 0 do 100 w zależności od tego, na ile produkt pasuje do ustawionych preferencji. 

Jak korzystać z aplikacji? 

 1. Rejestracja – założenie konta jest bezpłatne, zostaną zapamiętywane indywidualne  ustawienia użytkownika, listy ulubionych produktów, listy zakupów, itp. 
 2. Utworzenie profilu żywieniowego – wybranie własnych preferencji żywieniowych. Wybierać można spośród predefiniowanych profili takich jak: Zdrowe żywienie, Odchudzanie, Ciąża, Wegetarianin, Weganin, Bez glutenu, Bez laktozy lub/i samodzielnie sprecyzować dokładne parametry diety w ramach trzech sekcji: Potrzebuję, Ograniczam, Wykluczam. W sekcji Wykluczam należy wskazać swoje alergie i nietolerancje. 
 3. Wyszukiwanie produktów – aby wyszukać produkt należy wpisać nazwę produktu lub użyć skanera, dzięki temu w szybki sposób można poznać opis i ocenę produktu. 
 4. Tworzenie list zakupów – klikając w ikonę z plusem tworzy się nową listę zakupów. Można wyszukiwać produkty i załączyć je do listy lub dopisywać dowolne towary spoza listy dostępnych towarów. 
 5. Zapamiętywanie ulubionych produktów – klikając w serduszko oznacza się produkty, które chce się zapamiętać w sekcji Ulubione. Dzięki tej liście, można szybko stworzyć listę zakupów. 

Dla kogo jest ta aplikacja? 

Aplikacja jest dla każdego, kto chce mieć kontrolę nad swoim żywieniem. Dodatkowo aplikacja daje możliwość wygodnego robienia zakupów z zachowaniem wymogów i ograniczeń swojej diety. 

Skąd biorą się informacje w aplikacji? 

Skład oraz pozostałe informacje o produkcie są zgodne z danymi zawartymi na opakowaniu, podanych przez producenta. 

Jak utworzyć listę zakupów? 

Istnieją dwa sposoby na utworzenie nowej listy zakupów w aplikacji. Pierwszy, używając przycisku z plusem w zakładce listy zakupów. Drugim sposobem jest utworzenie listy w momencie dodawania produktu z bazy (gdy wyskakuje zapytanie, do której listy dodać produkt). 

Jak zeskanować kod kreskowy? 

Kod EAN można zeskanować używając przycisku z ikoną kodu kreskowego znajdującego się na głównym pulpicie aplikacji (w prawym dolnym rogu ekranu) lub w liście zakupów (przy pasku do wpisywania nazwy produktu). 

Jak wyszukać produkty? 

Produkty wyszukuje się po nazwie w wyszukiwarce lub po kodzie EAN (wpisując go lub skanując kod z opakowania). 

Jak usuwać produkty z listy zakupów w aplikacji? 

Produkty usuwamy korzystając z przycisku ołówka w prawym górnym rogu ekranu. Można wtedy usunąć produkt z listy lub zmienić jego ilość.  

 Jak zmienić ilość produktu na liście zakupów w aplikacji? 

Ilość produktów na liście zakupów można ustawić poprzez edycję dodanego już produktu (przytrzymując chwilę konkretną nazwę produktu, zmienić można nazwę, ilość, jednostkę i opis produktu). 

Serwis www 

Jak edytować listę zakupów w serwisie www? 

Produkty na liście zakupów można sortować wg: 

 • kolejności użytkownika (tj. produkty ustawione wg indywidualnych preferencji użytkownika, np. zgodnie z rodzajem produktu, kolejności kupowania, itp.) 
 • punktacji malejąco/ rosnąco (tj. produkty ustawione w zależności od ilości punktów przyznanych na podstawie indywidualnego profilu żywieniowego) 
 • alfabetycznie malejąco/ rosnąco  

Produkty: 

 • ustawia się ręcznie używając ikony strzałek umieszczonej po lewej stronie od nazwy produktu (należy kliknąć w przycisk, przytrzymać i przeciągnąć na wybrane miejsce), 
 • usuwa z listy przy użyciu ikony kosza, 
 • dodaje do innej listy zakupów przy użyciu ikony kartki z plusem, 
 • zmienia nazwę używając ikony ołówka, 
 • zwiększa/zmniejsza ilość używając przycisków strzałek pojawiających się po najechaniu kursorem na cyfrę lub ręcznie klikając na cyfrę,  
 • zmienia jednostkę w rozwijanej liście widocznej przy ilości, 
 • zaznacza się kupione. 

Wprowadzone zmiany (tj. nazwa, ilość, jednostka) powinny zostać zapisane, przed wykonaniem kolejnych czynności w serwisie. 

Czy można wydrukować listę zakupów? 

Listę zakupów można wydrukować. Należy przejść do wybranej listy i w lewym górnym rogu kliknąć w ikonę drukarki. Pojawi się plik do wydruku. 

Czym jest zakładka „W skrócie” w karcie produktu? 

Podsumowanie najważniejszych informacji o produkcie, dobranych do profilu użytkownika. Informacje, które są zawarte w tym opisie w największym stopniu wpływają na końcową ocenę produktu (w kółku obok nazwy). Produkt jest oceniany jedynie pod kątem indywidualnych preferencji użytkownika. 

Czym jest zakładka „Skład” w karcie produktu? 

Zbiór składników wykazanych przez producenta, w tej samej kolejności co na opakowaniu produktu – od składnika, którego jest najwięcej, do tego którego jest najmniej. 

Czym jest zakładka „Składniki odżywcze” w karcie produktu?  

Tabela wartości odżywczej przedstawiona przez producenta na opakowaniu produktu żywnościowego. W pierwszej kolumnie podane są informacje przeliczone na 100g/ml tego produktu. Druga kolumna pokazuje zawartość tych składników w całym opakowaniu. 

Czym jest zakładka „Ceny w karcie produktu?  

Przedstawiona jest oferta cenowa wybranych spożywczych sklepów internetowych. 

Dlaczego w niektórych produktach jest podana zawartość sodu oraz soli? 

Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, producenci powinni podawać na etykiecie zawartość soli w produkcie. FiFiFo w celu spełnienia powyższych przepisów, przelicza zawartość sodu (podaną przez producenta) na zawartość soli, według wzoru: sól = sód x 2,5 

Mam celiakię. Czy profil „Bez glutenu” jest dla mnie bezpieczny? 

Serwisie FiFiFo analizuje skład produktów oraz informacje podane przez producentów na etykiecie. W przypadku wybrania profilu „Bez glutenu”, zawarty w składzie gluten jest identyfikowany i produkt otrzymuje ocenę równą 0. Jeśli producent podaje informację, że produkt może zawierać śladowe ilości alergenu, ocena nie jest zmniejszana, natomiast w opisie produktu pojawia się wyraźny żółty wykrzyknik. Osoby z celiakią powinny wykluczać z diety również te produkty.

Niestety serwis FiFiFo nie może dać gwarancji, że wszystkie szczegółowe informacje o produkcie dostępne w bazie serwisu będą zawsze i w pełni zgodne z informacją na opakowaniu produktu dostępnego w sklepie. Producenci często zmieniają receptury lub procesy produkcyjne, co może doprowadzać do sytuacji, że w sklepach są dostępne te same produkty (z tym samym kodem kreskowym), ale o lekko odmiennym składzie. Dodatkowo aktualizacja bazy zawsze odbywa się z pewnym opóźnieniem, dlatego też osoby z celiakią zawsze powinny przed spożyciem czytać etykiety produktów, nawet tych już znanych.

Zachęcamy, aby osoby chorujące na celiakię korzystały z możliwości wyszukiwania w serwisie FiFiFo produktów ze znakiem przekreślonego kłosa bądź opisanych jako „produkt bezglutenowy”. W tym celu należy przy wyszukiwaniu produktu wybrać filtr „bezglutenowy” (dotyczy aplikacji mobilnej).