Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Wegetarianka w ciąży – jak nie zaszkodzić sobie i dziecku?

Wegetarianka w ciąży to chyba temat budzący najwięcej kontrowersji jeśli chodzi o wykluczenie produktów zwierzęcych z diety. Z pewnością niejedna kobieta, będąca wegetarianką, gdy zajdzie w ciąże wciąż słyszy, że teraz to już koniecznie powinna zacząć jeść mięso. Czy na pewno? 

Przeciwnicy wegetarianizmu, zwłaszcza tego trwającego podczas ciąży, uważają że jeśli przyszła matka nie będzie dostarczała swojemu dziecku białka zwierzęcego, wystąpią poważne niedobory w organizmie maleństwa lub matki. Co z kolei może przełożyć się na opóźnienie wzrostu, anemię czy zaburzenia neurologiczne dziecka. Trzeba pamiętać, że białko roślinne ma mniejszą wartość biologiczną od białka zwierzęcego, dlatego nie można w pełni wykluczyć takiego biegu zdarzeń. Jednak nie jest to sytuacja nieunikniona. 

Niedobory witamin i składników mineralnych

Przyszła mama powinna wyjątkowo dbać o równowagę związaną z dostarczaniem sobie i dziecku odpowiedniej ilości białka. Oprócz tego, również powinno się zwrócić uwagę na kwestię niedoborów witaminy B12, D, wapnia czy żelaza. Witamina B12 jest obecna tylko w mięsie, zaś jej wpływ na rozwój dziecka jest ogromny. Jej niedobór może powodować zaburzenie umiejętności motorycznych i rozwoju mowy. Na szczęście w tym przypadku rozwiązaniem jest suplementacja. 

Dostarczenie odpowiedniej ilości żelaza, nie powinno stanowić problemu. Żelazo jest bowiem dostępne w suchych nasionach roślin strączkowych, w produktach zbożowych i owocach. Ważne aby jednocześnie przyjmować pokarmy bogate w witaminę C, które ułatwiają przyswajanie żelaza. 

Naturalne źródła witaminy C to m.in.:

 • Czarna porzeczka, (182 mg witaminy C w 100g)
 • Natka pietruszki, (177 mg/100g)
 • Czerwona papryka,(144mg/100g)
 • Jarmuż, (120 mg/100g)
 • Brukselka, (94mg/100g)
 • Brokuł, (83mg/100g)
 • Owoce cytrusowe, (50mg/100g)
 • Pomidor. (23mg/100g)

Zbilansowana dieta

To słowo klucz do uniknięcia problemów na diecie wegetariańskiej będąc w ciąży. Prawidłowo skomponowane i dobrane składniki, dostarczą odpowiednich minerałów i witamin, Tobie i Twojemu maleństwu, a jednocześnie pozostaną w zgodzie z dietą przyszłej mamy. Choć może to sprawiać nieco problemu z pewnością uda Ci się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Z pomocą przyjdzie Ci aplikacja FiFiFo, która podpowie jakich produktów na diecie wegetariańskiej i w ciąży powinnaś unikać, a które są wskazane. 

Przyszła mama powinna pamiętać przede wszystkim o dziennym zapotrzebowaniu na konkretne produkty: 

 • 2 porcje ciemnozielonych warzyw (np. jarmuż, szpinak, brokuły)
 • 4-5 porcji pozostałych warzyw oraz owoców
 • 3-4 porcje nasion roślin strączkowych
 • 6 porcji produktów zbożowych pełnoziarnistych
 • 1-2 porcje orzechów, nasion, pestek

Czego unikać, a o czym pamiętać?

Kobieta w ciąży na diecie wegetariańskiej powinna przyjmować oprócz wspomnianych wcześniej witamin i minerałów, także błonnik oraz produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są ważne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Unikać za to należy spożywania zbyt dużej ilości soli, nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Te wytyczne w diecie z kolei sprawią, że przynajmniej częściowo zapobiegniesz wielu chorobom cywilizacyjnym u swojego dziecka, takim jak chociażby otyłość. 

Nieustanna kontrola

O tym powinien pomyśleć Twój lekarz prowadzący, ale w Polsce gdzie wegetarianie wciąż jeszcze stanowią znaczącą mniejszość, warto jest mieć dużą samoświadomość. Dlatego zadbaj o to aby sprawdzać przez cały okres ciąży wyniki badania krwi. Zwłaszcza pod kątem poziomu żelaza. Tak aby Twoje maleństwo rozwijało się prawidłowo, a Ty czuła się dobrze.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia