Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Podróże, praca, szkoła bez glutenu? To możliwe!

Dieta bezglutenowa to nieustanne dbanie o to co kładziesz na swoim talerzu. Jeśli zmagasz się z celiaką lub nietolerancją glutenu z odżywianiem nie ma żartów. Nawet najmniejsze spożycie produktów glutenowych może skończyć się tragicznie. Przestrzeganie diety bezglutenowej staje się jeszcze większym wyzwaniem podczas wyjazdów czy codziennych wyjść z domu. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim zacząć należy od zmiany nastawienia. Dieta bezglutenowa choć na początku może wydawać Ci się ciężarem, ma wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim każdego dnia dbasz o to co jesz. Dostarczasz swojemu organizmowi potrzebnych składników, sięgasz po przemyślane menu, jesz regularnie. To nawyki, które ciężko jest wyrobić w sobie z dnia na dzień. Życie bez glutenu niejako zmusza do prawidłowego odżywiania, a co za tym idzie do lepszego wyglądu i samopoczucia. Jednocześnie dzięki uważnemu czytaniu etykiet możesz ograniczać produkty przetworzone i zawierające szkodliwe e-dodatki. Już czujesz się bardziej zmotywowany do porcji bezglutenowych porad? No to zaczynamy! 

W podróży

Choć na sklepowych półkach coraz więcej produktów ze znaczkiem przekreślonego kłosa, w podróży, na nieznanych terenach, a zwłaszcza w małych wioskach często trudno o znalezienie bezglutenowych przysmaków. Dlatego też wybierając się w podróż, nie powinieneś zapomnieć o przygotowaniu odpowiedniego prowiantu na drogę. Przed podróżą dobrze jest przetestować kilka potraw, które będą nie tylko smaczne, ale także poręczne w podróży i łatwe do transportu. Oprócz przygotowania gotowych dań, które zabierzesz ze sobą np. w podróż samochodem, warto wziąć także kilka niezbędnych produktów spożywczych do wykorzystania na miejscu – bezglutenowy chleb czy makarony to podstawa. Wybierając się w podróż na dłużej dobrze jest wybrać lokum z kuchnią, w której będziesz mógł przygotować sobie posiłki. Niektóre hotele również oferują menu bezglutenowe, niech to będzie jedno z Twoich kryteriów wyboru.

Na mieście

Podobnie jak z hotelami, jest i z restauracjami. Coraz łatwiej znaleźć restauracje, z bezglutenowym menu. Chwalą się tym nie tylko same restauracje, ale również często piszą o tym na forum czy na blogach osoby na diecie bezglutenowej, wystarczy poszukać. Jeśli wybierasz się za granicę, dobrym sposobem na znalezienie odpowiednich restauracji jest… Instagram. Po wpisaniu odpowiedniego hashtagu #glutenfree i ustawieniu opcji miejsca wyskoczy Ci cała lista knajp na całym świecie, które oferują bezglutenowe menu. Jeśli jednak zamierzasz kupić coś do przekąszenia w sklepie pomocna będzie aplikacja FiFiFo pomoże Ci wybrać wskazane dla Ciebie produkty i szerokim łukiem omijać te szkodliwe.

W szkole i pracy

Niestety szkoły czy stołówki pracownicze rzadko oferują bezglutenowe dania. Dlatego najlepiej przygotowywać obiady dla siebie czy swojego dziecka samodzielnie. Choć wymaga to lepszej organizacji pracy, jak wspomniałam na początku daje Tobie, jak i Twojej latorośli możliwość wartościowego i zdrowego odżywiania się. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi temu co jutro włożysz do śniadaniówki.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia