Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Po co komu etykieta? Tabela wartości odżywczych

 

Etykiety przyciągają wzrok kupujących kolorami, krzykliwymi napisami, logami marek i estetycznymi propozycjami podania. Tymczasem najważniejsze informacje jak zawsze podane są drobnym druczkiem. Warto, przed zakupem smakowitych wizualnie produktów, spojrzeć na tabelę wartości odżywczych i skład

Jeśli zamiast głodzić się i być wciąż na diecie, chcesz odżywiać się zdrowo i dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach koniecznie powinieneś zaprzyjaźnić się z tabelą wartości odżywczych. Czym ona jest?

Zaczynając od początku

Dzięki tabeli wartości odżywczych możesz dowiedzieć się jaki stopień poszczególnych składników odżywczych zawartych jest w danym produkcie. To sprawia, że w tabeli na etykietach produktów znajdziesz liczby określające zawartość m.in.:

  • Tłuszczy – nasyconych i trans, których powinno się unikać oraz mono i wielonienasyconych, zwanych także dobrymi tłuszczami. Wybieraj te produkty, w których zawartość tłuszczu jest niska, a przeważa dobra grupa tłuszczy.
  • Węglowodanów i cukrów, na które składają się cukry proste – bardziej tuczące, znajdujące się zwykle w słodkich napojach czy słodyczach oraz cukry złożone, które wchłaniają się wolniej, dostarczając organizmowi energii.
  • Białka – jego wysoka ilość szczególnie polecana jest sportowcom po wysiłku fizycznym.

Ważne:

Jako jedną z pierwszych liczb w tabeli jest ta określająca wartość energetyczną, dzięki której wiesz ile energii niezbędnej do życia dostarczysz swojemu organizmowi spożywając dany produkt czy porcję produktu. Wartość energetyczna określana jest w kilokaloriach (kcal) oraz kilodżulach (kJ).

Ile tych kalorii? 

To ile należy dostarczyć swojemu organizmowi kalorii w ciągu dnia zależy od płci, wieku, trybu życia oraz indywidualnych preferencji np. tempa przemiany materii. Dorosły mężczyzna może więc przyjmować od 2800 przy wykonywaniu lekkiej pracy do nawet 4500 kalorii przy bardzo ciężkim trybie pracy. Dorosła kobieta od 2300 do 3100 kalorii dziennie. Aby ułatwić Ci prawidłowe odżywianie, kontrolowanie wagi i dostarczania odpowiedniej liczby kalorii, na etykiecie znajdziesz podpowiedź w postaci RWS.

RWS, czyli procenty w tabeli

Umieszczona na etykiecie kolumna z procentami to tzw. referencyjne wartości spożycia (RWS) inaczej GDA (referencyjne wartości wskazanego dziennego spożycia). Podpowiedzą one ile procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla przeciętnej osoby dorosłej (przy 2000 kcal) stanowi  dana porcja produktu.  

Ważne:

Zwracaj uwagę na GDA, dzięki temu uświadomisz sobie, że np. zwykły baton czekoladowy może mieć tyle kalorii co dwie kanapki! 

Na co zwracać uwagę w tabeli?

Przede wszystkim na to, że liczby dotyczące wartości odżywczych czasem podane są w przeliczeniu na 100 g lub na porcję.  Najlepiej jest korzystać z obu wartości w zależności od tego co jesz. 

Ciekawym rozwiązaniem przedstawienia porcji produktu są grafiki (zdjęcie poniżej), po obejrzeniu których nie masz już żadnych wątpliwości. 

W tym przypadku producent czekolady, pokazał, że porcją są trzy kostki czekolady. Dzięki temu dokładnie wiesz ile możesz zjeść porcji danego produktu w ciągu dnia. 

Liczba danych zawartych na etykiecie w pierwszej chwili może przerażać. Jeśli jednak chcesz odżywiać się zdrowo warto poświęcić chwilę na zgłębienie dostępnych informacji. Wkrótce z pewnością wejdzie Ci to w nawyk!

 ***

źródła:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności
  • źródło ilustracji: Fotolia https://pl.fotolia.com/id/90617556