Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Odpowiednie nawodnienie w czasie treningu

Prawidłowe nawodnienie to podstawa właściwego funkcjonowania organizmu. Już nawet lekkie odwodnienie może powodować problemy z koncentracją, bóle głowy czy osłabienie. Pomyśl więc jak duże konsekwencje dla zdrowia może mieć odwodnienie w trakcie treningu, kiedy Twój organizm wypaca nawet 2 litry wody?!

Suchość w ustach – to pierwszy objaw odwodnienia. Wraz z wodą odpływa z Twojego organizmu również energia. Tracisz elektrolity, składniki mineralne, zmniejsza się objętość krwi, przez co wzrasta obciążenie serca. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Dodatkowo zmniejszenie poziomu np. magnezu, w organizmie w czasie treningu może zwiększać ryzyko kontuzji, ponieważ mięśnie słabną. Niedobór odpowiedniego poziomu wody zmniejsza także efektywność treningu oraz obniża osiągane wyniki. Nawet jeśli trenujesz amatorsko uzupełniane płyny powinny stanowić podstawę Twojego treningu.

Co pić podczas treningu?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: wodę. To jaką zależy od wykonywanych ćwiczeń oraz ich długości. Jeśli Twój trening trwa nie więcej niż godzinę śmiało sięgnij po średniozmineralizowaną wodę mineralną, która dodatkowo uzupełni brakujące minerały w Twoim organizmie. W przypadku dłuższych (powyżej godziny) oraz bardzo intensywnych treningów, możesz sięgnąć po napoje izotoniczne. Pozwalają one uzupełnić poziom glikogenu w mięśniach, sodu oraz cukru w organizmie. Jeśli nie chcesz sięgać po sztuczne izotoniki dostępne na sklepowych półkach, możesz samodzielnie stworzyć taki napój, który pomoże Ci zregenerować organizm. Najprostszy napój izotoniczny to woda, sok z cytryny, odrobina soli morskiej i miodu. 

Ile pić w czasie treningu?

Warto pamiętać, że pić należy nie tylko w czasie treningu ale także przed planowanym treningiem, aby odpowiednio przygotować organizm. Na około 2 godziny przed treningiem powinno wypić się ok. 5-7 ml na każdy kilogram masy ciała. W trakcie treningu tracimy ok. 0,3-2,4 l wody na godzinę, dlatego dla prawidłowego nawodnienia należy nawadniać się co 20 minut przyjmując ok. 150 – 350 ml płynów. Na tym jednak nie koniec. Również po treningu należy uzupełnić braki w nawodnieniu. Przyjmuje się, że powinno to być około 2 szklanek płynów na każde pół litra utraconego potu. 

Jak pić w czasie treningów?

Tak jak zawsze, także i podczas treningów wodę należy pić powoli, w małych dawkach. Pomoże to nie tylko właściwie nawodnić organizm ale także utrzymać właściwą temperaturę ciała. Również temperatura napojów ma znaczenie. Nie chcąc zaszkodzić swojemu organizmowi najlepiej spożywać płyny, których temperatura będzie wynosić między 15 a 20 stopni Celsjusza. 

Jak sprawdzać poziom nawodnienia?

Oprócz opisanych na początku objawów, które świadczą o nieprawidłowym nawodnieniu, dobrze jest znać także te które pokażą Ci, że zachowujesz właściwy poziom płynów w organizmie. Najlepiej sprawdzić to poprzez kolor moczu. Im jaśniejszy kolor moczu tym lepiej. Ciemny, a nawet brunatny kolor to znak, że się odwodniłeś. Również kondycja skóry podczas treningu podpowie Ci czy jesteś odpowiednio nawodniony. Po jej naciśnięciu powinna szybko i elastycznie odskoczyć.

***

źródło zdjęcia: Fotolia, https://pl.fotolia.com/id/115876182#