Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Odchudzanie to proces – naucz się cierpliwości

Wyobraź sobie, że jesteś na siłowni. Zaczynasz od 15 minutowego, dynamicznego marszu. Spalasz około 90 kalorii. Co jest równoważne kaloriom z około 1/5 pączka. To krótkie porównanie, z życia wzięte, idealnie pokazuje jak niewiele potrzeba by przytyć, i jak wiele żeby schudnąć. Dlatego odchudzanie należy zacząć od nauki cierpliwości. 

W latach 60. na uniwersytecie Stanforda przeprowadzono słynny Test Marshmallow. Badano zachowania 4-letnich dzieci. Usadzone przy stole, na którym czekała pianka Marshamallow, zostały poinformowane o tym, że mogą od razu zjeść piankę lub poczekać na powrót badającego je profesora i wówczas, do niezjedzonej pianki zostanie dodana kolejna. Jedynie 30% badanych dzieci, potrafiło wytrzymać 15 minut, po których uzyskiwały one podwójna gratyfikację. Choć to przykład niezwiązany ze zdrowym odżywianiem, daje on wiele do myślenia. 

Zwłaszcza w kontekście tego co wydarzyło się z badanymi po latach. Okazało się, że dzieci które potrafiły odroczyć swoją przyjemność, w dorosłym życiu miały lepsze wyniki w obszarze koncentracji uwagi, lepiej radziły sobie ze stresem i osiągały większe sukcesy. Okazuje się więc, że cierpliwość, umiejętność odłożenia przyjemności na później, czy powstrzymywanie się przed bezrefleksyjnymi działaniami przynosi korzyści w wielu obszarach życia. Zapewniam Cię – także w odżywianiu. 

Czekając na efekty

Chcąc schudnąć nie można liczyć, że stanie się to z dnia na dzień. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.  Nie zważać na potknięcia i niepowodzenia. Nie oczekiwać natychmiastowych efektów, tylko pamiętać o nagrodzie odroczonej w czasie. Pierwsze efekty odchudzania przy prawidłowo dobranej diecie, czasem widać dopiero po 1,5 miesiąca! Organizm musi przestawić się na nowe tory, a Ty wyrobić w sobie nowe nawyki żywieniowe. Nie bez powodu mówi się, że odchudzanie zaczyna się w głowie. 

Zmieniając nawyki

O tym, jak zmieniać nawyki na zdrowsze, pisałam już wcześniej. Jednak warto przypomnieć raz jeszcze, że zmiana nawyków nie przychodzi z dnia na dzień. Przez procesy zmiany nawyków oraz odchudzania przechodzić należy małymi kroczkami. Najlepsze efekty uzyskuje się zmieniając nawyki stopniowo, wówczas łatwiej jest przyzwyczaić się organizmowi do nowych wyzwań. Zacznij od zmniejszenia porcji posiłków czy ilości słodyczy w danym tygodniu. Z każdym kolejnym dniem zwiększaj swoje wyrzeczenia, a bezboleśnie przyzwyczaisz się do nowego sposobu odżywiania, a jednocześnie życia!

Chudnąc zdrowo

Wszystkie diety z serii „głodówki” to droga donikąd, bo organizm jest obciążony, a o wyrobionych tak nagle nawykach, szybko zapomina. Pamiętaj, że prawidłowy proces chudnięcia zakłada, że w ciągu miesiąca stracisz od 0,5 – 1,5 kg – w zależności od wielu indywidualnych czynników oraz dobranej diety. Jeśli więc Twoim celem jest schudnięcie np. o 10 kg, to nie stanie się to z dnia na dzień. Twój cel powinien być rozpisany na wiele miesięcy. Miesięcy, podczas których należy się odpowiednio motywować, każdego dnia stawiać sobie nowe wyzwania i uczyć się cierpliwości. Pamiętaj, że odraczanie w czasie przyjemności, może przynieść naprawdę zadowalające efekty. Powodzenia!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia