Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Nowy trymestr = nowa dieta? O różnicach w odżywianiu na różnych etapach ciąży

Jakiś czas temu wspominałam, że nie ma czegoś takiego jak dieta w czasie ciąży. I w tym względzie nic się nie zmieniło. Jednak warto abyś pamiętała, że w każdym momencie ciąży zapotrzebowanie Twojego organizmu na składniki mineralne i energię jest zróżnicowane. Dlatego też uważniej powinnaś przyglądać się temu co jesz, w zależności od tego w jakim trymestrze ciąży właśnie się znajdujesz. 

Na początek warto skupić się na zmianach jakie w Twoim odżywianiu powinny nastąpić w czasie ciąży. Warto przyswoić sobie listę produktów zakazanych – unikać nasyconych kwasów tłuszczowych, różnorodnych e-dodatków czy też wysoko przetworzonej żywności. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym jakich produktów i minerałów nie może zabraknąć na Twoim talerzu.

Witaminy i minerały

  • W czasie ciąży wzrasta znacząco zapotrzebowanie organizmu na witaminę A, która zapobiega przedwczesnemu pęknięciu błon płodowych oraz wspomaga prawidłowy wzrost dziecka.  Na witaminę A, trzeba jednak uważać. Jej nadmiar może szkodzić! Organizmowi należy dostarczać o ok. 10% więcej witaminy A, niż jest to wskazane dla przeciętnej osoby dorosłej ( dawka dla kobiety w wieku 19-30 lat to ok. 600 jednostek na dzień).  
  • Tym czego nie powinno zabraknąć w okresie ciąży jest także białko. Powinno ono stanowić ok. 34% dziennego spożycia. To górna granica normy dziennego zapotrzebowania na białko osoby dorosłej, która przy zwykłej diecie wynosi od 10-35%. 
  • Trzecim niezwykle istotnym elementem, którego nie powinno zabraknąć kobiecie ciężarnej jest witamina D. Jej niedobory mogą skutkować wzrostem ryzyka wystąpienia osteoporozy w późniejszym wieku u matki. 
  • Równie istotna jest witamina C, której niedobór może powodować nadciśnienie ciążowe, utratę łaknienia, ciągłe zmęczenie czy osłabienie organizmu.
  • W okresie ciąży specjalne miejsce w diecie powinien zajmować kwas foliowy. Należy go przyjmować od początku ciąży, przez cały okres jej trwania. Niedobory bowiem powodują wady w układzie nerwowym dziecka.

I trymestr

Oprócz zapotrzebowania na powyższe witaminy i składniki mineralne, zwiększa się także zapotrzebowanie na liczbę kalorii. W pierwszym trymestrze nie jest to zauważalna zmiana. Wystarczy jedna mała kanapka dziennie, aby wyrównać zwiększone zapotrzebowanie. Wynosi ono bowiem jedynie 150 kcal więcej. 

II trymestr

W drugim trymestrze nie tylko zapotrzebowanie na kalorie jest większe. W tym czasie organizmowi należy dostarczać dziennie o ok. 360 kcal więcej, niż w okresie przed ciążą. Dodatkowo należy zwiększyć ilość spożywanych tłuszczy. Wzrost powinien wynosić ok. 12 g tłuszczu więcej, to ok. 1 łyżka stołowa oleju lnianego. Pamiętaj by były to głównie „dobre” tłuszcze z grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

III trymestr

W kolejnym trymestrze zwiększa się zapotrzebowanie zarówno na wspomniany już tłuszcz ( +16g/dobę), jak i na kalorie. Tych należy dostarczać organizmowi więcej o 475 kcal dziennie, niż w przypadku dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej. 

Warto przypomnieć, że zapotrzebowanie kaloryczne dla kobiet wynosi od 2300 do 3100 kcal na dzień w zależności od trybu pracy. Informację o liczbie kalorii w poszczególnych produktach odnaleźć można na każdej etykiecie w tabeli wartości odżywczych.  

***

Źródło zdjęcia: Fotolia