Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Nietolerancja laktozy a codzienna dieta

Wzdęcia, bóle brzucha, biegunki i inne nieprzyjemne reakcje ze strony układu pokarmowego? To jasny sygnał, że możesz mieć problemy z nietolerancją laktozy, czyli cukru mlecznego. Na co wówczas zwracać uwagę? Jakie produkty wybierać? Jak sobie nie zaszkodzić? Sprawdźmy!

Odstawienie z diety laktozy wskazane jest tylko w przypadku rzeczywistej nietolerancji. Czyli w sytuacji, w której w Twoim organizmie występują niedobory enzymu trawiennego zwanego laktazą. Jest on niezbędny do prawidłowego rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę.

W innym przypadku, możesz sobie zaszkodzić. Jeśli odstawisz laktozę samemu na dłużej, bez zdrowotnej przyczyny, wówczas po ponownym spożyciu produktów, w których składzie jest laktoza możesz nabawić się wtórnej nietolerancji. Lepiej zatem nie ryzykować i zdecydować się na dietę bez laktozy tylko wówczas, gdy przekonują Cię do tego konkretne objawy i masz postawioną diagnozę przez specjalistę.

Objawy nietolerancji laktozy 

Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy należą:

 • wzdęcia,
 • biegunki,
 • bóle brzucha,
 • gazy,
 • kolki,
 • nudności, a czasem nawet wymioty.

Co ważne objawy te nie występują od razu po spożyciu produktów zawierających laktozę, ale dopiero po jakimś czasie od zjedzenia posiłku. Na to jak szybko wystąpią, ma także wpływ to jakie ilości laktozy się spożyło. 

Jeśli więc często cierpisz na bóle czy dyskomfort ze strony układu pokarmowego zaobserwuj czy objawy te występują po spożyciu laktozy. Jeśli tak, to jej odstawienie sprawi, że szybko poczujesz się lepiej. Warto wiedzieć, że nietolerancja laktozy jest dość częstym schorzeniem. Dotyka nawet około 30% polskiego społeczeństwa.

Chcąc mieć większą pewność czy rzeczywiście cierpisz na nietolerancję laktozy, zrób wodorowy test oddechowy lub test na nietolerancję laktozy u specjalisty. 

Gdzie kryje się laktoza?

Jeśli chcesz odstawić laktozę musisz pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Przede wszystkim powinieneś unikać nabiału. To właśnie tu kryją się największe pokłady laktozy.

Zapomnij o:

 • mleku, zarówno krowim, jak i owczym czy kozim 
 • przetworach mlecznych.

Oprócz tego powinieneś pamiętać, że laktoza jest obecna także w gotowych produktach, np.:

 • croissantach z nadzieniem,
 • pieczonych przekąskach,
 • zupkach w proszku i wielu innych. 

Na szczęście informacja o tym, że dany produkt może zawierać laktozę czy też mleko będzie na etykiecie zapisane wytłuszczonym drukiem. Tak bowiem powinny być oznaczane wszystkie alergeny na etykiecie. Pomocna w unikaniu niebezpiecznych, dla Twojego układu pokarmowego, produktów będzie także aplikacja FiFiFo. Po wybraniu profilu „Bez laktozy”, wszystkie produkty, które zawierają laktozę w swoim składzie będą oznaczone na czerwono. To znacząco ułatwi Twoje codzienne zakupy.

„Bez laktozy” – co to oznacza?

Co zaś z produktami, na których opakowaniu widnieje napis „bez laktozy”? Owszem są one bezpieczne dla osób z nietolerancją laktozy, ale nie oznacza to, że laktoza została z nich usunięta. Do tych produktów dodany został enzym laktaza, który jak już wspomniałam, jest odpowiedzialny za trawienie laktozy.

***

źródło zdjęcia: Fotolia