Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Nietolerancja czy alergia pokarmowa?

Coraz więcej osób boryka się z problemami żywieniowymi. Reakcje organizmu na niektóre produkty są bardzo silne – biegunka, wzdęcia, wysypka, a w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny, a nawet śmierć. Warto wiedzieć przed czym się bronić, na co zwracać uwagę i po czym poznać czy to nietolerancja czy alergia pokarmowa. Zapraszam do lektury!

Alergia pokarmowa i nietolerancja to określenia często używane zamiennie. To błąd. W obu przypadkach dolegliwości, przyczyny oraz procesy, przez które czujesz się źle są odmienne. 

Co odróżnia nietolerancję od alergii?

Alergia, w każdym przypadku nie tylko tym żywieniowym, jest patologiczną reakcją układu immunologicznego. Organizm, który zetknie się z alergenami, wytwarza przeciwciała doprowadzając do powstania stanu zapalnego w organizmie. W takiej sytuacji reakcja na alergen powoduje duszności, wysypkę, rumień czy wymioty. 

W przypadku nietolerancji przyczyną powstania złych dolegliwości jest brak enzymu w organizmie, który bierze udział rozkładzie konkretnego związku. Wówczas najczęstszymi objawami są silne reakcje ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, mdłości, biegunki, bóle brzucha ale też migreny czy nawet bóle reumatyczne.

Alergia utajona

W opisanych powyżej przypadkach o diagnozę nietrudno. Wystarczy obserwować po jakich produktach występują konkretne objawy i wykluczyć je z diety. Z bardziej skomplikowaną sytuacją ma się do czynienia w przypadku alergii utajonej. Tutaj reakcja organizmu nie jest natychmiastowa, a objawy mogą wystąpić nawet po kilku dniach. Wówczas trudno jest samemu określić co spowodowało złe samopoczucie. Niezbędne są wówczas testy, które pomogą Ci odkryć produkty wywołujące alergię, a następnie wykluczyć je z diety.

Szczególnie ważne dla osób z alergią jest sprawdzanie etykiet na produktach, na których zgodnie z prawem, muszą być wypisane wszystkie użyte składniki do produkcji danego produktu, ze specjalnym uwzględnieniem składników uczulających. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule z cyklu – Po co komu etykieta.

Skąd nietolerancja?

Również w przypadku nietolerancji wykluczenie poszczególnych produktów może poprawić Twoje samopoczucie. Jeśli nie wiesz skąd biorą się Twoje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto przyjrzeć się swojej diecie. Najczęściej nietolerancja pojawia się w przypadku spożywania produktów mlecznych – nietolerancja na laktozę, równie często występują nietolerancje na fruktozę oraz histaminę. 

Przyczyn nietolerancji może być wiele np.:

  1. Nietolerancja jest dziedziczna. Czasem decydują o tym po prostu geny.
  2. Nawet jeśli organizm nie odziedziczył w genach skłonności do nietolerancji, to ta może powstać po niewłaściwym wprowadzaniu produktów do jadłospisu dziecka. Zbyt szybkie wprowadzenie różnorodnych produktów sprawia, że organizm maleństwa sobie z nimi nie radzi, a w konsekwencji wywołuje to nietolerancję bądź nawet alergię.
  3. Przetworzona żywność – plaga współczesności to również powód, dla którego osób cierpiących na nietolerancję pokarmową jest coraz więcej. Proces produkcji oraz dodawane do produktów sztucznych enzymów roztraja organizm. Dlatego tak ważne jest sięganie po najmniej przetworzone produkty oraz czytanie etykiet ze składem produktu. 

Niezależnie od tego co jest powodem Twojego złego samopoczucia, najlepszym rozwiązaniem jest zmiana swojego jadłospisu, tak aby czynniki wywołujące alergię czy nietolerancję nie szkodziły Ci już więcej. 

***

źródło ilustracji: Fotolia