Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Mity o diecie bezglutenowej

Na temat diety bezglutenowej powstało już wiele mitów. Przeciwnicy, jak i zwolennicy wykluczania glutenu z diety co chwila udostępniają różnorodne rewelacje na ten temat. Pora się z nimi rozprawić. 

O ile osoby cierpiące na celiakię nie mają wyboru i muszą wykluczyć gluten z diety, o tyle dieta bezglutenowa zyskała sobie status diety gwiazd. Ludzie świadomie, bez żadnych przeciwwskazań zdrowotnych decydują się zapomnieć o glutenie. Zarówno dla jednych, jak i drugich mam kilka wskazówek, które pomogą im w codziennej diecie. 

MIT 1

Wszystkie produkty bezglutenowe są zdrowe

Niestety brak glutenu nie zapewnia produktowi statusu zdrowego. Często bezglutenowe produkty zawierają wiele substancji poprawiających ich strukturę, smak i konsystencję. A to znacząco pogarsza ich jakość. 

Przykład:

Niektóre bezglutenowe chleby mają w swoim składzie syrop glukozowo – fruktozowy, który wpływa negatywnie na organizm. Warto więc czytać etykiety produktów, nie tylko zaś kierować się komunikatem, że dany produkt jest bezglutenowy.

Oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność. Nie twórzmy więc kolejnego mitu uznając, że produkty bezglutenowe są niezdrowe. To wszystko zależy od ich składu.

MIT 2 

Celiakia to alergia

Kolejnym mitem, z którym należy się rozprawić, to wrzucanie Celiakii do jednego worka z alergią pokarmową. Mimo że powoduje ona problemy związane z odżywianiem, to nie jest to alergia. Jest to choroba, która charakteryzuje się zanikiem kosmków jelitowych. Przy alergii na gluten w organizmie zachodzą zupełnie inne procesy. W obu przypadkach z diety należy wykluczyć gluten, ale przyczyny tego stanu rzeczy są różne. Podobnie jak reakcja organizmu. Możemy reagować na gluten natychmiastowo lub też reakcja alergiczna może być przesunięta w czasie. 

MIT 3

Gluten jest tylko w produktach mącznych

Ten mit połączony jest także z innym poglądem, że w każdej mące jest gluten. Zarówno jedno, jak i drugie stwierdzenie nie jest prawdziwe. Po pierwsze na rynku istnieje wiele mąk bezglutenowych, jak chociażby:

  • mąka gryczana,
  • kokosowa,
  • jaglana,
  • ryżowa. 

Po drugie nawet jeśli będziemy szerokim łukiem omijać półki z produktami z pszennej czy żytniej mąki, to nie oznacza to, że całkowicie wykluczymy gluten z diety. Gluten jest obecny w większości rodzajów żywności przetworzonej. Jeżeli jest dodany jako składnik produktu – bezpośrednio, wówczas na etykiecie powinna znaleźć się informacja o potencjalnym alergenie w składzie. 

Czasem gluten występuje w śladowych ilościach, np. wówczas gdy w fabryce produkującej dany produkt używa się składników zawierających gluten. Wówczas może dojść do zanieczyszczenia krzyżowego. W tej sytuacji również znajdziesz na etykiecie informację o możliwości wystąpienia śladowych ilości glutenu. 

Jeśli chcesz uniknąć produktów zawierających w swoim składzie gluten zawsze czytaj etykiety. Lub też skorzystaj z pomocy aplikacji FiFiFo, wybierając profil żywieniowy – Bez glutenu. Wówczas wszystkie produkty zawierające gluten otrzymają czerwone światło. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia