Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak przyspieszyć metabolizm?

Geny – to one są odpowiedzialne ze tempo Twojego metabolizmu. Dlatego też jego drastyczna zmiana nie jest możliwa z dnia na dzień. Jednak istnieją pewne sposoby, które pomogą Ci nieco podkręcić przemianę materii i wspomóc utrzymanie zgrabnej sylwetki.

Metabolizm to nic innego jak reakcje biochemiczne, które zachodzą w komórkach organizmu podczas pobierania składników odżywczych takich jak: węglowodany, białka czy tłuszcze (więcej o składnikach odżywczych możesz przeczytać w cyklu: Po co komu etykieta?). Podczas przemiany materii składniki odżywcze są przekształcane w energię, zaś produkty uboczne wydalane przez organizm. 

Wolny metabolizm – czy jest się czym martwić?

Warto pamiętać o tym, że w procesie przemiany materii biorą udział także enzymy oraz hormony. Dlatego zaburzenia związane z wolniejszym metabolizmem mogą być objawem choroby np. nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Jeśli przez długi czas żadna z metod opisanych nie pomaga czas udać się do lekarza. Jednak znacznie częściej powodem wolniejszej przemiany materii są niewłaściwe nawyki. Zanim więc udasz się na szereg badań dowiedz się co możesz zmienić w swoim życiu aby metabolizm przyspieszył.

Kobiecy i męski metabolizm

Oprócz uwarunkowań genetycznych ogromny wpływ na tempo przemiany materii ma płeć. Kobiety ze względu na swoją budowę,  mniejszą liczbę mięśni oraz większą ilość tkanki tłuszczowej, mają wolniejsze tempo przemiany materii niż mężczyźni. To one więc powinny szczególnie stosować się do poniższych wskazówek.

5 tricków na szybszą przemianę materii

  • Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna to najlepsze co możesz zrobić dla swojego organizmu nie tylko pod względem poprawy metabolizmu. Ale w tym obszarze szczególnie przydatne będą ćwiczenia tlenowe takie jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy intensywny spacer. Podczas tego rodzaju ćwiczeń metabolizm zwiększa się kilkunastokrotnie!

  • Licz kalorie

2300 kcal to średnia dawka kalorii, którą powinna dostarczyć do swojego organizmu dorosła kobieta. Nadmiar kalorii sprawia, że organizm nie jest w stanie wszystkiego przemienić w energię, a w konsekwencji odkłada się w Twoim ciele tkanka tłuszczowa. Aby tego uniknąć patrz na etykiety produktów i sprawdzaj wartość energetyczną konsumowanych posiłków.

  • Jedz regularnie

Jedz około pięciu razy dziennie, zbilansowane posiłki. Pamiętaj, że  jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, zadbać o swoją sylwetkę i poprawić metabolizm zawsze lepiej jeść mniej, a częściej.

  • Zadbaj o właściwe proporcje

Pamiętaj, że głównym źródłem energii dla Twojego organizmu są węglowodany złożone. To dzięki nim dłużej utrzymuje się uczucie sytości w organizmie. Warto do swojej diety wprowadzić także białko, które przyspiesza metabolizm ( codziennie powinno się zjeść 1,5 g białka na każdy kilogram wagi ciała)  oraz kwasy tłuszczowe omega 3. Zgubne dla organizmu są natomiast tłuszcze zwierzęce i cukry. Ogranicz je do niezbędnego minimum, czytając etykiety produktów, które kupujesz lub korzystając z aplikacji FiFiFo, ustawiając profil zdrowe odżywianie.

  • Zaprzyjaźnij się z produktami do zadań specjalnych

Oprócz odpowiedniego składu spożywanych posiłków, możesz do diety dodać także kilka produktów, które dzięki swoim właściwościom przyspieszą Twoją przemianę materii. To głównie przyprawy takie jak papryczka chili lub imbir, a także zielona herbata. Na przemianę materii wpłynie także dobrze kawa, ale pamiętaj aby nie pić jej zbyt dużo bo wypłukuje magnez z organizmu.

***

źródło zdjęcia: Fotolia