Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dieta bezglutenowa – czy może zaszkodzić?

Chcesz sięgnąć po dietę bezglutenową nie mając celiakii, alergii czy nadwrażliwości na gluten? To poważny błąd. Mimo że dieta bezglutenowa uzyskała status diety gwiazd i została wrzucona do kategorii „zdrowa dieta” to całkowita eliminacja glutenu z diety nie przyniesie nigdy niczego dobrego.

Zdrowa dieta, co będę powtarzać do znudzenia, to dieta zbilansowana. Również, gluten, mimo że ma wielu przeciwników, jest częścią dobrze dobranych składników diety. Całkowicie wykluczając gluten można nabawić się wielu niedoborów m.in. błonnika pokarmowego, witaminy z grupy B, żelaza, cynku czy selenu. Te niedobory zaś mogą wpłynąć na gorszy stan Twojego zdrowia, złe samopoczucie i w efekcie przynieść więcej problemów niż korzyści. Dlatego jeśli decydujesz się wykluczyć gluten z diety konieczna jest konsultacja lekarska. Nie podejmuj na własną rękę prób związanych z wykluczeniem na stałe tego, a także każdego innego składnika ze swojej codziennej diety. 

Pamiętaj!

Jeśli nie masz nietolerancji, alergii pokarmowej czy też celiakii obecność glutenu w diecie Ci nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie. Dlatego też eliminowanie go nie ma sensu. Jeśli odczuwasz dyskomfort po zjedzeniu produktów glutenowych i podejrzewasz, że możesz mieć alergię czy nietolerancję glutenu, bądź celiakię zasięgnij porady lekarza. 

Bez glutenu w chorobie

Zdarza się czasem, że dieta bezglutenowa jest zalecana nie tylko osobom, które wykazują ostrą reakcję organizmu na gluten. Ale również przy innych schorzeniach. Warto sięgnąć po dietę wykluczającą gluten, jeśli masz którąś z niżej wymienionych chorób:

  • cukrzyca typu I,
  • zespół jelita drażliwego, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Pamiętaj!

Powyższe schorzenia bardzo często występują również u osób cierpiących na celiakię. Dlatego jeśli dokucza Ci, którąś z powyższych chorób, warto zwrócić się do lekarza aby zdiagnozował Cię właśnie pod kątem celiakii. 

Bez glutenu żeby schudnąć?

Wokół glutenu powstało wiele mitów. Jednym z bardziej popularnych jest przeświadczenie, że dieta bezglutenowa pozwala schudnąć. Nie jest to prawda. Bardzo często zdarza się, że te same produkty w wersji bezglutenowej mogą mieć wyższą wartość odżywczą, niż produkty z zawartością glutenu. Brak lub obecność glutenu w danym produkcie nie powinien być wyznacznikiem dla osób odchudzających się. 

Choć osoby, które przejdą na dietę bezglutenową ze względu na dotykające ich choroby w początkowej fazie żywienia z pewnością poczują dużą różnicę jakościową. Różnica ta może wywołać spadek masy ciała. Jeśli do tej pory cierpiałeś na nietolerancję czy alergię pokarmową, wykluczenie glutenu sprawi że Twój brzuch przestanie być wzdęty, a Ty pozbędziesz się dokuczliwych zaparć. Poprawa w tym zakresie może spowodować lepsze funkcjonowanie układu trawiennego, a w konsekwencji rozpocząć proces chudnięcia. Jednak nie jest to proces trwały i przy spożywaniu bezglutenowych makaronów czy chlebów w dużych ilościach o chudnięciu nie może być mowy. 

Pamiętaj! 

Jeśli chcesz schudnąć zwracaj uwagę na etykiety produktów. Zamiast czytać informacje tylko o tym, że dany produkt jest bezglutenowy sprawdzaj czy nie ma w nich ulepszaczy smaku, dodatków chemicznych czy też zbyt dużej ilości węglowodanów, które zaburzą proces chudnięcia.