Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Czym zastąpić nabiał w diecie przy nietolerancji laktozy?

Nabiał odgrywa istotną rolę w diecie każdego człowieka. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na jego spożywanie bez konsekwencji dla zdrowia. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy powinny uważniej przyjrzeć się temu co jedzą, tak aby dostarczyć organizmowi niezbędne składniki. 

Jednak nim przejdziemy do produktów, które pozwolą uzupełnić niedobory, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się tym produktom, które mimo zawartości laktozy, można spożywać, nawet cierpiąc na nietolerancję. Zagmatwane? No to już tłumaczę!

Różne stopnie nietolerancji

Odpowiedź na pytanie – jakie produkty należy wykluczyć z diety przy nietolerancji laktozy, zależy od dwóch czynników:

  • stopnia wrażliwości – to on decyduje o tym jak dana osoba reaguje na laktozę. Zatem biorąc pod uwagę ten czynnik, lista wykluczonych produktów będzie dla każdego kwestią indywidualną. 
  • poziomu zawartości laktozy w produkcie – nie wszystkie produkty zawierające laktozę są tak samo niekorzystne dla organizmu osoby cierpiącej na nietolerancję. Niektóre, mimo obecności laktozy, w ogóle nie wywołują niepożądanych skutków.

Przykład:

Przetworzone mleko – choć wydaje się, że mleko powinno być na pierwszym miejscu zakazanych produktów, to w rzeczywistości nie ma ono negatywnego wpływu na osoby ze słabą wrażliwością. Dzieje się tak ze względu na obecność bakterii fermentacji mlekowej, które same wytwarzają enzym laktaza w tym produkcie. To jego brak w organizmie człowieka wywołuje problemy z nietolerancją laktozy. Laktaza jest odpowiedzialna za trawienie laktozy. Zatem jeśli w danym produkcie występuj zarówno laktoza, jak i laktaza problemy ze strony układu pokarmowego mogą być niemal niezauważalne. Podkreślmy raz jeszcze w przypadku osób ze słabą wrażliwością. Niektórzy są jednak na tyle wrażliwi, że powinni unikać nawet produktów ze śladową ilością laktozy.

Jeśli nietolerancja jest znacznie większa wówczas należy wykluczyć produkty mleczne całkowicie z diety i zastąpić je produktami bez laktozy. 

Ważne:

Zgodnie z przepisami, na każdej etykiecie, powinny być umieszczone informacje o tym, że dany produkt zawiera laktozę. W zależności od rodzaju produktów mlecznych, poziom zawartości laktozy, jest różny. 

Produkt

Laktoza g/100g

Mleko 2 % tłuszczu

4,7

Serwatka płynna

5,1

Mleko kozie

4,4

Mleko owcze

5,1

Mleko odtłuszczone w proszku

5,1

Jogurt naturalny 2% tłuszczu

4,6

Kefir 2% tłuszczu

4,1

Maślanka 0,5% tłuszczu

4,7

Ser twarogowy tłusty

3,1

Ser typu Feta

1

Ser Cheddar

0,1

Ser Gouda tłusty

0,1

Parmezan

0,1

Ser Brie pełnotłusty

0,1

Ser topiony edamski

1

Masło ekstra

0,6

Źródło: Kunachowicz H. i wsp. Tabele składu i wartości odżywcze

Źródła wapnia

Oprócz przerzucenia się na produkty bez laktozy, co może rozwiązać wiele żywieniowych problemów, dobrze jest także szukać zamienników produktów mlecznych. Do takich należą z pewnością: 

  • mleka roślinne (np. ryżowe, sojowe czy owsiane), 
  • tofu,
  • soki owocowe.

Te produkty są dodatkowo wzbogacane przez producentów w wapń. Jednak należy pamiętać, że jego przyswajalność jest mniejsza niż w przypadku produktów mlecznych, dlatego dobrze jest dodatkowo urozmaicić dietę produktami, które tę przyswajalność zwiększą. W tej sytuacji w diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w witaminę D, fosfor i magnez.  

***

Źródło zdjęcia: Fotolia