Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Czym zastąpić mięso w diecie?

Rezygnacja z mięsa to, niezależnie od powodów tej decyzji, prawdziwa rewolucja dla naszego organizmu. Warto podejść do niej rozważnie i w przemyślany sposób, by rewolucja ta „nie zjadła własnych dzieci.”

Jedni z powodów etycznych, jeszcze inni z powodów ekologicznych, niektórzy ze względów zdrowotnych decydują się porzucić mięso. Często na zawsze. Aby sobie nie zaszkodzić warto podejść do tej zmiany rozważnie. Najpierw dobrze jest zdecydować czy aby na pewno całkowicie chcesz wykluczyć mięso z diety. 

Życie bez mięsa?

Wegetarianie przekonują, że człowiek nie jest istotą mięsożerną. Świadczyć o tym ma przede wszystkim nasza budowa anatomiczna. Jesteśmy pozbawieni ostrych kłów czy szponów, które w świecie zwierząt są naturalne dla mięsożerców. Dodatkowo liczne badania i wskaźniki ekonomiczne ukazują, że dla naszej planety byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby ludzie przestali jeść mięso. Jednak z całą pewnością nie wszyscy zdecydują się na taką drogę żywienia. Dlatego najpierw przedstawię kilka rad dla mięsożerców.

Jeśli mięso to jakie? 

Jeśli nie jesteś gotowy w pełni zrezygnować z mięsa, a chcesz to zrobić ze względów zdrowotnych nie zaś światopoglądowych, spróbuj zwracać większą uwagę na to co i jak jesz. Mięso to niezrównane źródło białka, które jest niezbędne dla ludzkiego organizmu. Niestety coraz częściej oprócz białka mięso może dostarczać także dużo tłuszczu. I to często ukrytego. Wszystko z powodu niewłaściwego procesu produkcji. Mięso pochodzące z hodowli jest coraz gorszej jakości. 

Hodowlane zwierzęta przeznaczone na ubój są dokarmiane wysokokaloryczną paszą aby rosły szybciej. A to niestety powoduje przyrost tkanki tłuszczowej. Dlatego dobrze jest wybierać mięsa z tradycyjnych i ekologicznych hodowli. Dodatkowo z mięsem nie należy przesadzać. Wystarczy jak sięgniesz po nie do trzech razy w tygodniu, a pozostałe posiłki wypełnią warzywa, a czasem także i nabiał. Szczególnie powinieneś unikać czerwonego mięsa.

Źródło białka

Jeśli jednak zdecydujesz się całkiem zrezygnować z mięsa koniecznie musisz zadbać o inne źródło białka. Pierwszym wyborem wegetarian w tym względzie jest soja oraz rośliny strączkowe takie jak fasola, groch, soczewica, bób czy ciecierzyca. Te produkty zawierają nawet 30% białka. Również produkty z nich wytworzone będą stanowić doskonałe źródło białka np. tofu czy tempeh. Przy tym rośliny strączkowe to źródło potrzebnych organizmowi witamin oraz składników mineralnych takich jak potas, fosfor, wapń czy magnez.

Suplementacja

Białko można przyjmować także w postaci naturalnych suplementów diety. Tutaj sprawdzą się znakomicie algi morskie. Warto sięgać po sproszkowaną spirulinę czy chlorellę i dodawać je do przygotowywanych posiłków bądź też spożywać w formie tabletek. Produkty te dodatkowo dodadzą Twojemu organizmowi energii, pomogą obniżyć poziom cholesterolu czy też utracić zbędne kilogramy oraz oczyszczą organizm. 

Nasiona i orzechy

Kolejnym źródłem białka są nasiona i orzechy. W przeliczeniu na 100 g, mają tyle samo białka co mięso. Jednak oczywiście nie polecam zastępować mięsa tylko orzechami. Zwłaszcza, że oprócz białka dostarczają organizmowi znacznie więcej tłuszczu. Dlatego nasiona i orzechy należy traktować jako dodatek, który od czasu do czasu urozmaici Twoją nową dietę. Więcej podpowiedzi dotyczących wskazanych produktów podczas diety bez mięsa znajdziesz w aplikacji FiFiFo

***

źródło: Fotolia, https://pl.fotolia.com/id/137246883#