Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Cała prawda o weganizmie

Weganizm jako jedna z najbardziej restrykcyjnych diet, bardzo często jest krytykowany. Z ust przeciwników padają różne stwierdzenia mające na celu zniechęcenie wegan do ich filozofii życia. Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z weganizmem dobrze jest wiedzieć jak odnieść się do poszczególnych mitów. 

Bycie wegetarianinem to nie lada wyczyn. Nie tylko ze względu na składniki, które należy wykluczyć z diety, ale także ze względu na… cierpliwość, którą trzeba się wykazać wobec nie-wegetarian. Tak aby zawsze wytłumaczyć im jak w rzeczywistości wygląda dieta wegańska, a nie jak wydaje się innym, że wygląda. Spróbuję Ci w tym pomóc.

MIT – Jedzenie na diecie wegańskiej jest nieróżnorodne

Wydawać by się mogło, że będąc weganinem ogranicza się dość mocno spożycie tego co oferuje nam świat. Tymczasem prawda wygląda nieco inaczej. W diecie wegańskiej spożywa się aż 7 z 12 grup żywności. Zatem różnorodność jest przy tej diecie możliwa. Warto jednak pamiętać, że brakujące grupy produktów to nie tylko kwestia urozmaicenia diety, ale również dostarczenia odpowiednich mikroskładników do organizmu. Dlatego też należy suplementować te witaminy i minerały, które dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego (np. witaminę B12) lub też, które dostarczasz organizmowi w zmniejszonej ilości (jak żelazo, cynk i wapń). Wówczas możesz mieć pewność, że Twoja dieta będzie nie tylko różnorodna, ale także odpowiednio zbilansowana.

MIT – Kobiety w ciąży i dzieci nie powinny być na diecie wegańskiej

Kolejne hasło powtarzane bez przerwy przez przeciwników diety wegańskiej. Nie jest to prawda. Zarówno w przypadku dzieci, jak i kobiet w ciąży, czy matek karmiących wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta, aby móc poradzić sobie z potencjalnymi niedoborami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat koniecznie przeczytaj artykuły: Moje dziecko jak jak będzie wegetarianinem oraz Wegetarianka w ciąży – jak nie zaszkodzić sobie i dziecku.

MIT – Białko weganom zapewnia tylko soja

To kolejny mit, który szczególnie należy obalić, aby nie wprowadzać początkujących wegan w błąd. W rzeczywistości w wielu produktach pochodzenia roślinnego, białko jest obecne. Jednak istotna tutaj jest jego podaż. Aby dokładnie wiedzieć jakie produkty spożywać po odstawieniu mięsa, zachęcam do przeczytania artykułu: Czym zastąpić mięso w diecie. Pomocna będzie także poniższa tabela, która podpowie Ci, które produkty są wysokobiałkowe. Warto również skorzystać z aplikacji FiFiFo. Po ustawieniu profilu weganizm, aplikacja będzie dopasowywać produkty do Twoich potrzeb żywieniowych. 

Produkt

Ilość białka w gramach na 100 gram produktu

Soja

34,9

Orzechy arachidowe

25,7

Soczewica (suche ziarno)

25

Masło orzechowe

24,8

Pestki dyni

24,5

Groch

23,8

Słonecznik ziarno

22,5

Słonecznik pestki

22,5

Fasola biała

21,4

Migdały

21

Pistacje

20,8

Mak

20,1

 

MIT – Weganie i wegetarianie jedzą ryby

Choć istnieją różne rodzaje wegetarianizmu, w których dopuszczalne jest sporadyczne spożywanie ryb, to są to jedynie wyjątki. Weganie całkowicie wykluczają ryby i owoce morza ze swojej diety. Wszystko po to aby zminimalizować cierpienie zwierząt – nie tylko tych lądowych, ale i wodnych. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze produktów, dopasowanych do diety wegańskiej sięgnij po aplikację FiFiFo, która przy zabronionych produktach dla wegan zawsze pokaże Ci czerwone światło. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia